Pas marrjes Topin e Artë dhënë nga FIFA, Lionel Messi shtuar një njohje të reja të karrierës së tij, por këtë herë, vetëm kujdesen për pasuri e tyre milioner. Në një përpjekje për të rangut të lojtarëve të futbollit në lidhje me të ardhurat e tyre nga klubet e tyre respektive, belg revista Sport këmba Magazine vendosur për të zhvilluar një renditje të kontratave juiciest.

Akuzë është e udhëhequr nga Kristiano Ronaldo i cili nënshkroi një kontratë me Real Madrid për 12 milionë euroes. Ai është Wayne Rooney, Manchester United, me 11.5 milion monedha evropiane dhe Lionel Messi përfunduar në podium me 11 milion.

Numërimin e dytë të Argjentinës, Carlos Tevez, është e re në sajë 14 numri i të kontratës me 7.6 milion euro për të nënshkruar me Manchester City. Diego Milito dhe Sergio Aguero gjithashtu hyri në listën e kontratave Gabriel Heinze 5 milionë dhe duke numëruar afër 4.5 milion ai dha Marsejë.

Listën e plotë
1 - Cristiano Ronaldo (Real Madrid / POR): 12.000.000 €
2 - Wayne Rooney (Manchester United / ENG): 11,5
3 - Lionel Messi (FC Barcelona / ARG) 11
4 - Touré Yaya (Manchester City / CMA): 10,8
5 - Samuel Eto'o (Milan Inter / ITA): 10,5
6 - Schweinsteiger Bastian (Bayern Mynih / GER): 9,7
7 - Ibrahimovic Zlatan (AC Milan / EUS): 9
8 - Kaka (Real Madrid / BRA): 9
9 - John Terry (Chelsea / ENG): 9
10 - Adebayor Emmanuel (Manchester City / Tog): 8,4
11 - Ribéry Franck (Bayern Mynih / FRA): 8
12 - Fernando Torres (Liverpool / ENG): 7,8
13 - Gerrard Steven (Liverpool / ENG): 7,6
14 - Carlos Tevez (Manchester City / Arg): 7,6
15 - Frank Lampard (Chelsea / ENG): 7,57
16 - Xavi (FC Barcelona / ESP): 7,5
17 - Andres Iniesta (FC Barcelona / ESP): 7
18 - Didier Drogba (Chelsea / CMA): 6,5
19 - Ferdinand Rio (Manchester United / ENG): 6,5
20 - Andrea Pirlo (Milan AC / ITA) 6
21 - Villa David (FC Barcelona / ESP) 6
22 - Casillas Iker (Real Madrid / ESP) 6
23 - Frederic Kanoute (Sevilla FC / MAL): 6
24 - Karim Benzema (Real Madrid / FRA): 6
25 - Gigi Buffon (Juventus / ITA) 6
26 - Patrick Vieira (Manchester City / FRA): 5,72
27 - Wesley Sneijder (Milan Inter / Hol): 5,5
28 - Barry Garreth (Manchester City / ENG): 5,5
29 - Arjen Robben (Bayern Mynih / Hol): 5,5
30 - Cole Asley (Chelsea / ENG): 5,41
31 - Joe Cole (Liverpool / ENG): 5,2
32 - Diego Milito (Milan Inter / ARG) 5
33 - David Silva (Manchester City / ENG): 5
34 - Carles Puyol (FC Barcelona / ESP): 5
35 - Kolo Touré (Manchester City / CMA): 5
36 - Sergio Aguero (Atletico Madrid / ARG) 5
37 - Totti Francesco (Rom / ITA): 4,9
38 - Berbatov Dimitar (Manchester United / BUL): 4,87
39 - Arshavin Andrei (Arsenal / RUS): 4,87
40 - Nicolas Anelka (Chelsea / FRA): 4,8
41 - Gourcuff Yoann (Lyon / FRA): 4,8
42 - Paul Scholes (Manchester United / ENG): 4,8
43 - Daniele De Rossi (Rom / ITA): 4,6
44 - Xabi Alonso (Real Madrid / ESP): 4,6
45 - Jamie Carragher (Liverpool / ENG): 4,6
46 - Giggs Ryan (Manchester United / Gal): 4,6
47 - Julio Cesar (Inter Milan / BRA) 4,5
48 - Diego Forlan (Atletico Madrid / Uru): 4,5
49 - Nesta Alessandro (Milan / ITA): 4,5
50 - Gabriel Heinze (Marseille / Arg): 4,5